W 2006 roku, na poddaszu niewielkiego mieszkania na warszawskim Ursynowie, swoje pierwsze kroki w biznesie stawiało kilkoro przyjaciół. Dzisiaj, 15 lat później, świętują tę wyjątkową rocznicę, niezmiennie dostarczając swoim klientom wysokiej jakości rozwiązania technologiczne. Britenet zajmuje się rozwojem oprogramowania w ramach usług outsourcingu, a portfolio firmy skupia obecnie ponad 100 firm. Firma Britenet jest związana z Miastem Lublin od 13 lat. Obecnie w Lublinie znajdują się 2 oddziały Britenet, w których pracuje ponad 250 osób. To właśnie w stolicy województwa ulokowane są departamenty administracyjno-biurowe i kadrowe obsługujące biura w całej Polsce.
W poniższym wywiadzie, dwójka specjalistów – Anna Wieczorek, Recruitment Manager i Adam Siwek, Salesforce Technology Manager przybliżają historię Britenet, działania ukierunkowane na rozwój w branży oraz wyjaśniają, czym właściwie jest „dobry klimat do rozwoju”.
Jak wyglądały początki działania firmy? Co zmieniło się na przestrzeni lat?
Anna Wieczorek: W początkowej fazie działalności Britenet tworzył 10-osobowy team pasjonatów, których celem był stopniowy rozwój własnej firmy i zaistnienie na rynku IT. Przełomowym rokiem był 2017, w którym zatrudniliśmy aż 200 specjalistów. Od tamtego wydarzenia podwoiliśmy liczbę pracowników, a po ponad 10 latach umacniania swojej pozycji na rynku, firma nabrała rozpędu. Dzisiaj zatrudniamy już ponad 800 pracowników i rośniemy w siłę w każdym z naszych oddziałów począwszy od Warszawy, przez Lublin, Poznań, Kielce oraz Białystok. Nasze aktualne i przyszłe sukcesy nie byłyby możliwe bez uznania na rynku, które codziennie zyskujemy świadcząc usługi najwyższej jakości. Łatwiej przekonać potencjalnego kandydata do pracy w firmie, w której pracują wykwalifikowani specjaliści, a zawarcie kolejnego kontraktu przychodzi szybciej, jeżeli dziesięciu poprzednich klientów ma o nas dobre zdanie.
Wspominasz o sukcesach. Które z nich są dziś dla Was największym osiągnięciem?
Anna Wieczorek: Pięciokrotnie zdobyliśmy tytuł „Najlepszego miejsca pracy IT w Polsce”, w ramach konkursu AudIT, co pokazało, że starania zostały zauważone przez naszych pracowników. Dzięki temu, że dzielą się swoimi opiniami w ramach tego badania z taką otwartością, możemy skutecznie planować działania, których celem jest podnoszenie satysfakcji z pracy w Britenet. Raporty z badań wskazują, że nasi pracownicy bardzo wysoko oceniają przede wszystkim efektywną współpracę w zespołach i pomiędzy działami, a także dostępność przełożonych. Doceniane są również pewność zatrudnienia oraz właściwe obciążenie pracą, a za wartość uznawana jest możliwość utrzymania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
Adam Siwek: Ta nagroda jest zdecydowanie miłym zwieńczeniem pracy całej firmy. Jestem tu od 12 lat i odkąd pamiętam, Britenet zawsze starał się tworzyć nieszablonowe, bardzo przyjazne, oparte na zaufaniu i stawiające na otwartość w kontaktach środowisko pracy. Miejsce, w którym każda osoba z dobrymi pomysłami może mieć wpływ na kształt firmy.
Jaki jest średni staż pracy w Britenet i jak prezentuje się liczba doświadczonych pracowników w stosunku do juniorów?
Anna Wieczorek: Średni staż pracy specjalisty w Britenet wynosi 5 lat. Ponad połowa badanych pracuje tu powyżej 2 lata, natomiast staż dłuższy niż 10 lat ma 15% pracowników. W tym zacnym gronie, które miało okazję obserwować potężny rozwój firmy jestem również ja – w maju będę świętowała swoją dziesiątą rocznicę! Staramy się, aby w projektach młodzi pracownicy mieli od kogo się uczyć. Zespoły projektowe najczęściej składają się w 40% z seniorów, w 40% z osób na poziomie professional oraz w 20% z juniorów.
Rozwój i ciągłe podnoszenie kompetencji, są wpisane w branżę IT. W jaki sposób realizujecie się na tych płaszczyznach?
Anna Wieczorek: Zależy nam na tym, żeby jakość pracy naszych specjalistów i usług świadczonych przez Britenet była bezkonkurencyjna, dlatego inwestujemy w ludzi. Dobrze wykształcona kadra, to gwarancja zaufania i długotrwałych relacji z klientami.
Dla osób młodych, które zastanawiają się nad związaniem swojej przyszłości z branżą IT, mamy dwa programy, które pomagają wejść do świata nowych technologii –„Force Academy” oraz „Step One”. W zależności od szybkości przyswajania wiedzy, już po kilku miesiącach adepci zdobywają potrzebne doświadczenie oraz awansują na stanowisko młodszego specjalisty. Mają również możliwość pracy przy komercyjnych projektach realizowanych dla naszych klientów. W trakcie szkolenia uczestnicy otrzymują pełne wynagrodzenie, finansujemy również ich certyfikację. Dzięki takim projektom mamy realny wkład w kształtowanie nowych grup specjalistów oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników nie tylko wewnątrz naszej organizacji, ale i w samej branży IT.
Adam Siwek: Branża IT jest bardzo dynamiczna. Praktycznie codziennie możemy usłyszeć o nowych funkcjonalnościach, narzędziach, bibliotekach… Niestety wiele nowych rozwiązań bardzo szybko umiera, stając się ślepą uliczką także dla rozwoju. Dzięki bardzo dużej bazie klientów i analizie ich zapotrzebowania, Britenet dużo łatwiej jest w stanie dywersyfikować technologie, w które naprawdę warto inwestować czas. Ogromny nacisk nakładany jest również na indywidualne podejście do rozwoju każdej osoby, aby lepiej dostosować tę ścieżkę do naszych preferencji. Pracownicy mogą zwiększać swoje kompetencje poprzez szkolenia wewnętrzne, jak i zewnętrzne, ścieżki certyfikacji oraz dostęp do wiedzy specjalistów.
Reprezentanci jakich technologii wiodą prym wśród pracowników w Waszej firmie?
Anna Wieczorek: Technologia Java już od kilkunastu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce
w światowych rankingach. Nic więc dziwnego, że te statystyki znajdują odzwierciedlenie również w strukturach naszej firmy, tworząc największy dział techniczny w Britenet. Na naszym firmowym blogu opublikowaliśmy wywiad z Marcinem Dziadoniem, naszym Java Technical Leaderem, który przedstawił kulisy pracy w tym dziale i opowiedział o wyzwaniach, które stoją przed specjalistami tej technologii. Kolejny prężnie rozwijający się dział multitechnologiczny to Frontend. Różnorodność używanych przez nas narzędzi pozwala każdemu na znalezienie swojej niszy. Od serwerowych projektów w Node.js poprzez multiplatformowe aplikacje mobilne w React Native, aż po systemy klasy Enterprise zbudowane w oparciu o model Single-Page Application (SPA). Działamy przede wszystkim z dwoma technologiami: Angular i React. U naszych klientów staramy się utrzymywać najnowsze wersje tych frameworków i bibliotek.
Jako jedna z niewielu firm w Polsce zajmujemy się wdrażaniem Business Intelligence nie tylko w obszarze integracji danych pomiędzy systemami. Implementujemy BI end-to-end, a więc od systemów źródłowych przez data lake, hurtownie danych, data marty aż do narzędzi raportowych, machine learning czy budowanie aplikacji data-driven dla firm. W ciągu 8 lat wypracowaliśmy w tym sektorze własne know-how i budujemy systemy Business Intelligence zgodnie z naszymi standardami.
Jakie elementy Waszej oferty sprawiają, że kandydaci są zainteresowani podjęciem współpracy?
Anna Wieczorek: Pandemia znacznie wpłynęła na benefity pozapłacowe, które do tej pory oferowaliśmy. Dostosowaliśmy je jednak do obecnej sytuacji. Spotkania językowe z lektorem odbywające się dotychczas w naszych siedzibach, zamieniliśmy na zajęcia na platformie e-learningowej, gdzie w 3- lub 4-osobowych grupach możemy kontynuować naukę angielskiego i niemieckiego. Patrząc na możliwości rozwoju, jakie daje firma, ważnym aspektem jest budżet przeznaczany na konferencje oraz szkolenia. Pandemia ogranicza możliwości integracji, dlatego nasi liderzy dbają o spotkania wewnętrzne połączone z wymianą wiedzy w trakcie wideokonferencji. Dodatkowe awanse na stanowiska liderskie pozwalają nowym pracownikom na lepszy onboarding oraz odpowiednie zapoznanie się z firmą. Ułatwiają również kontakt z opiekunem bez względu na sytuację – nie tylko podczas rozmów okresowych, kiedy to wspólnie ustalane są cele rozwojowe. Bardzo ważnym aspektem jest też zdrowie i tutaj opieka medyczna jest niezastąpionym benefitem. Często podkreślany przez naszych pracowników atut firmy, to przede wszystkim panująca u nas atmosfera. Obchodzimy w tym roku 15-lecie istnienia Britenet i mamy nadzieję, że sytuacja w kraju pozwoli nam na huczne świętowanie tej wyjątkowej rocznicy!
Co stanowi dla Ciebie najważniejszą korzyść płynącą z Twojej pracy w Britenet?
Adam Siwek: Myślę, że Britenet oferuje bardzo duże możliwości rozwoju. Biorąc pod uwagę moją karierę, przez ostatnie 12 lat miałem możliwość pracować w kilkudziesięciu projektach na różnych stanowiskach (programista, analityk, team leader, architekt czy PO) oraz w różnych technologiach (Salesforce, AWS, Java, Java Script). Britenet dysponuje ogromnym know-how, ponieważ za każdym razem gdy potrzebuję wiedzy wykraczającej poza moje aktualne kompetencje, zawsze udaje mi się znaleźć kogoś pomocnego, kto jest specjalistą w danej dziedzinie. Wszystko to w połączeniu z przyjazną atmosferą i naciskiem na rozwój.
Adam Siwek, Salesforce Technology Manager
Salesforce Technology Manager, od ponad 12 lat związany z Britenet. W trakcie swojej drogi zawodowej pełnił różne role w projektach IT i pracował jako Programista, Team Leader, Analityk, Architekt, Konsultant i Manager. Doskonale czuje się w pracy na pograniczu świata IT i biznesu. Pracował dla klientów reprezentujących m.in. takie branże jak: energetyka, bankowość, loterie, sprzedaż, produkcja, zdrowie, administracja, logistyka, telekomunikacja i farmaceutyka.
Anna Wieczorek, Recruitment Manager
HRowiec z zamiłowania. Swoją przygodę z obszarem HR w firmie Britenet rozpoczęła w 2011 roku. Wcześniej zdobywała doświadczenie jako headhunter, Recruitment & Delivery Specialist, a obecnie HR Manager w Britenet. Jest odpowiedzialna za strategię w obszarze rekrutacji i Employer Brandingu w kontakcie z uczelniami. Ściśle współpracuje z działem PR nad budowaniem marki firmy poprzez udział w targach pracy, konferencjach, organizowanie wykładów tematycznych, a także konkursów, dzięki którym pozyskują utalentowanych pracowników i pomagają im się rozwijać.