Polska zajmuje 24. miejsce w zestawieniu nasycenia praktykami AI w Unii Europejskiej (udział specjalistów wśród ogółu pracujących). Biorąc pod uwagę kraje Europy Środkowo-Wschodniej jest w środku zestawienia. Liderem regionu jest Estonia. Najwięcej specjalistów AI w Polsce pracuje w Warszawie (30%).
Na sukces rozwoju sztucznej inteligencji w gospodarce składa się wiele elementów – od nakładów inwestycyjnych przeznaczanych na jej rozwój po otwartość firm i instytucji na wdrożenia w tym obszarze. Jednak jednym z najważniejszych czynników powodzenia są ludzie i ich kompetencje.
W zestawieniu nasycenia praktykami AI w Unii Europejskiej, Polska traci aż 70% do Estonii, regionalnego cyfrowego lidera. Takie zestawienie obala mit dużej liczby programistów i ekspertów AI w Polsce. Według ekspertów już dzisiaj potrzebujemy dwa razy więcej specjalistów ICT w polskiej gospodarce. Jednak udział specjalistów w sektorze usług IT i tworzenia oprogramowania jest w Polsce znacząco większy (58%) niż średnio w Unii Europejskiej (40,6%). Z kolei w edukacji i przemyśle wypadamy nieco gorzej. W obszarze edukacji (przede wszystkim w podsektorach badań oraz uczelni wyższych) udział specjalistów wynosi 12,6% i jest blisko o połowę niższy niż w Europie (24,5%). W przemyśle udział ekspertów jest o prawie 1/3 niższy w Polsce niż w pozostałych europejskich krajach. Wynika a najnowszego raportu Fundacji Digital Poland „Kompetencje ekspertów AI”.