Rozmowa z Oliwią Wójtowicz, Koordynator Lubelskiej Wyżyny IT, głównym specjalistą w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin
Jakie są dalsze plany Lubelskiej Wyżyny IT. Czy na 10-lecie programu przewidziane są szczególne cele?
Rozpoczęliśmy pracę nad nową „Strategią Rozwoju Lublina na lata 2020-2030”. To jest właśnie moment, w którym definiujemy plany i cele Lubelskiej Wyżyny IT na kolejną dekadę. Ekosystem wciąż ewoluuje, rynek IT dynamicznie się zmienia więc, mimo że osiągnęliśmy założenia postawione kilka lat temu, nadal musimy kontynuować ciężką pracę nad stwarzaniem przyjaznego klimatu rozwoju branży informatycznej. Jednym z następnych kamieni milowych, który mamy nadzieję niebawem osiągnąć, jest większe zaangażowanie rynku IT w dokonywanie innowacji tu na miejscu, z sektorami i graczami, którzy są w Lublinie, również z przemysłem, branżami kreatywnymi czy lokalnymi klientami. Kolejną kwestią jest odpowiedź na wspomniany brak wiedzy mieszkańców odnośnie potencjału branży IT w Lublinie. Pracujemy nad kampanią promocyjną oraz eventem, który pozwoli „zaprzyjaźnić” się rodzicom uczniów szkół z lokalnymi firmami informatycznymi. Rodzice i nauczyciele to bardzo silna grupa opiniotwórcza, która wpływa na młodzież. Na przestrzeni lat, organizując warsztaty, konferencje czy też odbywając szereg spotkań w szkołach z udziałem studentów kierunków IT, udało nam się dotrzeć do młodzieży oraz nauczycieli z przekazem, że lubelska branża IT stwarza równie dobre warunki zatrudnienia jak konkurencja z innych, większych miast Polski. Jeszcze kilka lat temu młodzież słyszała od nauczycieli „Ucz się, bo będziesz studiował w Lublinie”. Poprzez działania Lubelskiej Wyżyny IT, a także dzięki fantastycznemu wsparciu studentów i przedstawicieli firm IT, którzy z dumą prezentują lubelski ekosystem informatyczny, coraz więcej uczniów chce zostawać w Lublinie i kształcić się na naszych uczelniach. Teraz pora zadbać o to, aby uświadomić ten temat także rodzicom, którzy często mają ostatni głos odnośnie przyszłości swoich dzieci.
Jaką konkretnie macie ofertę dla młodzieży szkolnej?
Na pewno będziemy kontynuować sztandarowe wydarzenia Lubelskiej Wyżyny IT. W przyszłym roku odbędzie się już szósta edycja konferencji „Check IT”, współorganizowanej ze studentami informatyki i specjalistami z branży IT. Konferencja z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze grono uczniów. Rekordem było 1800 uczestników. Niewiele mniej, bo blisko 1100 uczniów wzięło udział w wydarzeniu „Uczeń na wyżynie IT”, organizowanym we współpracy z firmami IT. Idea powstania konferencji zrodziła się w odpowiedzi na problem niedostatecznej wiedzy młodzieży na temat potencjału lubelskiej branży informatycznej. Rynek pracy w sektorze IT w Lublinie dynamicznie się rozwija i wzrasta nieustanne zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem informatycznym. Duży odsetek utalentowanych uczniów wybiera studia w innych miastach, nie mając świadomości na temat oferty lokalnej branży IT. Są też uczniowie, którzy utożsamiają pracę w branży IT wyłącznie z programowaniem. Przez pryzmat trudności w opanowaniu matematyki nie biorą pod uwagę pracy w tej branży. Dzięki naszym eventom mają okazję dowiedzieć się, że praca w branży IT to nie tylko programowanie ale także szereg innych umiejętności i kompetencji, które można wykorzystać na takich stanowiskach jak tester, grafik komputerowy czy też zarządzanie projektami. Widząc realne efekty naszych projektów i to, że na prawdę działają, przymierzamy się do zorganizowania dużej konferencji „Check IT Junior” dla uczniów szkół podstawowych. W niektórych szkołach już panuje moda na naukę podstaw programowania w Pythonie lub zajęcia z robotyki. Naszym marzeniem jest aby trend ten objął jak najwięcej placówek.
A co z pozostałymi członkami ekosystemu? Co Lubelska Wyżyna IT oferuje studentom, uczelniom i firmom?
Jesteśmy w stałym kontakcie z firmami IT, mamy naprawdę dobrze wypracowane relacje z branżą IT. Dzięki temu „na telefon” jesteśmy w stanie reagować na ich bieżące potrzeby. Pomagamy w przeróżnych kwestiach, np. ułatwiamy kontakty firm z uczelniami, organizujemy spotkania z kołami naukowymi, opracowujemy wspólne raporty i badania, wspieramy w promocji, rekrutacji czy też zapraszamy do wspólnych wyjazdów zagranicznych i krajowych. Nasze działania są odzwierciedleniem potrzeb rynku. W przyszłym roku szykujemy się do nowego dużego projektu. Wraz z Lubelskim Instytutem Designu chcielibyśmy zorganizować hackathon z udziałem studentów i firm IT, którego celem będzie stworzenie aplikacji pozwalających na uniwersalne korzystanie z infrastruktury Miasta. Zależy nam aby aplikacje służyły wszystkim mieszkańcom Lublina a w szczególności aby uwzględniały potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych.
Gdzie można szukać informacji o bieżących projektach Lubelskiej Wyżyny IT?
Wszystkie aktualności dotyczące projektu oraz nowinki z lubelskiej branży informatycznej zamieszczamy na łamach naszych kanałów social media, tj. fan page Lubelskiej Wyżyny IT, oraz na stronach: lwit.lublin.eu, gospodarka.lublin.eu, invest-in-lublin.com. Szczególnie zachęcam do obserwowania kalendarza Lubelskiej Wyżyny IT, w którym umieszczamy wszystkie lubelskie wydarzenia IT (kalendarz.lwit.lublin.eu)