Pomysłodawcą projektu Lubelska Wyżyna IT jest Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów, a sama idea sięga aż do 2010 roku.
Rok później, Lublin wybrał branżę IT jako jeden z filarów rozwoju miasta, który miał stać się niejako „koniem pociągowym” lokalnej gospodarki.
W 2012 roku wystartowała kampania nawołująca młodych ludzi do pozostania w Lublinie, zwrócona została również uwaga na potencjał informatyczny Lublina. Od tamtego momentu w Lublinie pojawiło się wiele firm, dzięki bezpośrednim i pośrednim działaniom włodarzy miasta.
Na przestrzeni czasu wyzwania stojące przed zespołem odpowiedzialnym za projekt ulegają zmianom – w pierwszej kolejności należało do nich przedstawienie Lublina jako miejsca atrakcyjnego dla firm branży IT, czego efektem było pojawienie się na mapie regionu wielu przedsiębiorstw.
Kolejnym etapem było zbudowanie ekosystemu, który maksymalnie skróci dystans pomiędzy wszystkimi stronami aktywnymi na rynku, by aktualnie skupić się na „pracy u podstaw” i skierowaniu zainteresowania uczniów właśnie na tę branżę (już teraz w projekcie biorą udział gimnazja, wkrótce będą to również szkoły podstawowe) oraz zbudować rynek pełen ofert pracy dla studentów z lubelskich uczelni.
Plany są niezwykle ambitne, gdyż Lublin docelowo ma być postrzegany, jako uzupełnienie brakującego ogniwa pomiędzy Warszawą i Krakowem, w czym pomóc ma właśnie startująca kampania, dzięki której do Lublina mają trafić specjaliści z całej południowo-wschodniej Polski. Mariusz Sagan doskonale zdaje sobie sprawę, że dogonienie innych miast nie jest i nie będzie łatwe, ale zaznacza, że żadne z nich nie może pochwalić się taką dynamiką rozwoju, co Lublin.
Konrad Kozłowski, Antyweb