Izabela Karkocha, Kodografia: Przyszłość IT należy do kobiet

W Lubelskiej Wyżynie IT działają również firmy założone przez kobiety. Przykładem jednej z nich jest Iza Karkocha założycielka firmy Kodografia.

Iza prowadzi bardzo aktywny tryb życia i dzieli swój czas między obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi.Podczas studiów matematycznych, w jej głowie narodził się pomysł na przyszłość, a już sam obrany kierunek edukacji potwierdzał większe zainteresowanie Izy dziedzinami technicznymi. Gdy rozpoczynała, liczba wydarzeń związanych z rynkiem IT, w których dziś bierze udział, była znacznie mniejsza.

To zmieniło się także dzięki niej, ponieważ Iza jest (współ)organizatorką wielu regularnych spotkań nie tylko lokalnych LbnSocial, Czwartki Social Media czy WordUp widnieją już w jej CV.

Przyznaje, że we wstępnej fazie kariery skorzystała ze wsparcia projektu „Inicjatywa jest kobietą”, który na wiosnę doczeka się w Lublinie już 5. edycji.

Początki nie były jednak łatwe – fakty, że jest kobietą nie pomagał choć zdarzało się również, że był odbierany bardzo pozytywnie, wzbudzał zaufanie. To budowało w niej pewność siebie.

W rozmowie zaznaczyła, że najlepszymi sposobami dla kobiet, by stać się bardziej aktywnymi, są właśnie takie projekty jak wspomniana „Inicjatywa jest kobietą”, jak również systematyczne spotkania z innymi osobami z branży, na przykład podczas opisanych wydarzeń.

– Przed startem z własnym projektem należy ocenić, czy będziemy mogli się z niego utrzymać. Rozsądny dobór szkoleń i dofinansowań to również spora szansa. Warto zwrócić się do kogoś z doświadczeniem, żeby mógł nas odpowiednio pokierować – podsumowuje Iza. W celu uzyskania wsparcia można udać się także do jednego z inkubatorów, Urzędu Miasta czy parku technologicznego.

W pewnym momencie życia, Iza stwierdziła: „Będę robiła to, co lubię” i doprowadziła sprawę do momentu, w którym jest w pełni zadowolona z tego, czym się zajmuje.

Podobnie mogą zrobić wszystkie kobiety zainteresowane pracą w branży IT, tym bardziej, że okoliczności sprzyjające odniesieniu przez nich sukcesu są dziś nieporównywalnie większe niż chociażby kilka lat temu.

Konrad Kozłowski, Antyweb

Jacek Dudzik, Infinite Sp. z o.o.: Lublin zapewnia komfortowe warunki do prowadzenia biznesu i rozwoju Jacek Dudzik, Infinite Sp. z o.o.: Lublin zapewnia komfortowe warunki do prowadzenia biznesu i rozwoju
Piotr Masłowski, Asseco BS: Nowi gracze na rynku to dodatkowa motywacja Piotr Masłowski, Asseco BS: Nowi gracze na rynku to dodatkowa motywacja
Maciej Maniecki: W Lublinie można osiągnąć sukces Maciej Maniecki: W Lublinie można osiągnąć sukces
Mariusz Sagan, UM Lublin – Aspirujemy do pierwszej trójki Mariusz Sagan, UM Lublin – Aspirujemy do pierwszej trójki
Dobromir Piekarski: Chcemy stworzyć aplikację finansową pierwszego wyboru Dobromir Piekarski: Chcemy stworzyć aplikację finansową pierwszego wyboru
Kacper Gazda, MILO: Ludzie to nie zasób, ludzie to kapitał Kacper Gazda, MILO: Ludzie to nie zasób, ludzie to kapitał